Jak si vybrat kvalitní šampon

Existuje mnoho mylných představ o tom jak poznáme dobrý šampon. Měl by krásně vonět? Měl by pěnit? Jaké konzistence by měl být? Co by měl nebo neměl obsahovat? Složení je často to poslední na co se v drogerii nebo v lékárně díváme. Je to tak? Vždyť proč by velké nadnárodní kosmetické společnosti neměli mít zájem o dobro pro nás, pro naše vlasy a naši pokožku. Proč bychom se měli zabývat zbytečnými konspiracemi, zda jim nejde jen o zisky a o to, jak udělat jejich produkty v našich očích co nejatraktivnější, často i na úkor našeho zdraví, přidáváním nepotřebných a zároveň pro vlasy a pokožku nešetrných přísad?

Jak vybrat správný šampon?

jak spozname kvalitni sampon

Vy ovšem rozhodujete o tom, co si koupíte. Vy rozhodujete, zda věříte agresivní reklamě a billboardům. Vy se rozhodujete, jak jednotlivé poznatky a fakta zpracujete a zda je TV vaším jediným důvěryhodným zdrojem informací. Je také na vás, zda budou pro vás právě ingredience směrodatné při výběru toho správného kvalitního šamponu. Pokud vás trápí vypadávání vlasů, měli byste být o to víc obezřetnější. Ujišťujeme vás, že nepotřebujete mít doktorát z chemie, abyste vhodné či nevhodné látky věděli rozpoznat. Základem je nedat pouze na reklamní fráze, ale znát fakta a důvěřovat více svým smyslům než vlastním očím či uším.

Škodlivé látky ve vlasové kosmetice

Pojďme se tedy společně podívat, které látky jsou pro vaše vlasy a pokožku více škodlivé než prospěšné a které by váš šampon obsahovat neměl …

SLS a SLES (Sodium Lauryl Sulphate / Sodium Laureth Sulphate)

Tento druh sulfátů se nachází v 99% šamponů. Jsou to povrchově aktivní látky, které se nejdříve začaly používat v chemickém průmyslu jako rozpouštědla se silným odmašťovacím účinkem, např. v myčkách aut, v saponátech. Jsou to molekuly, které rozpouštějí tuky a oleje. Díky jejich účinností časem našly uplatnění v kosmetickém průmyslu – v mýdlech, sprchových gelech a co je horší, často i v zubních pastách, či dokonce v laktacydovom mýdle pro intimní hygienu. Při pravidelném kontaktu s vlasy a pokožkou mohou způsobovat nežádoucí vedlejší účinky, jako napr.vysušovanie vlasů, podráždění pokožky, ucpávání pórů v pokožce hlavy, což přímo negativně ovlivňuje růst vlasů a zapříčiňuje jejich vypadávání. Existují důkazy, že při dlouhodobém kontaktu s kůží nebo sliznicí (zubní pasta – dásně) mohou za určitých okolností také způsobovat rakovinu.

Napadla vás otázka, proč tedy tyto ingredience v šamponech jsou?

SLS a SLES vytvářejí čistící pěnu a tak umožňují šamponu pěnit. Pěnivost šamponu je právě to mylné kritérium, podle kterého jsme si zvykli (a byli naučeni) posuzovat jeho kvalitu a rozhodovat se při jeho koupě. Učí nás k tomu v reklamách, bulvárních článcích a postupem času se z toho stala samozřejmost pro většinu konzumentů, kteří toto kritérium již sami od sebe vyžadují. Vždyť kdo by chtěl šampon bez atraktivní bohaté pěny ..? No ne ?!

Pokud máte problém s vypadáváním vlasů, či citlivou pokožkou, vyvarovat se SLS a SLES by mělo být ve vašem případě prvořadé.

Parabeny

Kromě šampónů se tyto syntetické látky objevují v deodorantech, krémech, sprchových gelech, tělových mlék, parfémech, rtěnkách. Jsou to alergeny, kterým je také vhodné se vyhýbat.

Podle výzkumů ve Velké Británii a USA, nádory u některých pacientek v oblasti prsou obsahovaly parabeny. Tato skutečnost způsobila dohady, že parabeny s největší pravděpodobností způsobují rakovinu prsu. Pozornost byla zaměřena hlavně antiperspirantem a deodorantem při každodenním používání.

V poslední době některé značky a jejich „nové“ produktové řady deklarují „parabens free“ složení a kladou patřičný důraz na toto upozornění na vnějších obalech. Dalo by se říci, že je to pozitivní krok vpřed. Je však paradoxní, že i přesto v jejich původních a souběžně existujících produktech parabeny přetrvávají.

Propylenglykol

Propylenglykol je kosmetická forma minerálního oleje, rozpouštědla, která se mimo jiné používá v nemrznoucích směsích, v tabákových výrobcích, lubrikanty, jako kapalina v hydraulických zařízeních, v deodorantech atd. Propylenglykol vážně poškozuje pokožku, může způsobit i poškození jater a ledvin, mužskou neplodnost, u žen způsobuje anomálie v menstruačním cyklu, problémy s otěhotněním a spontánní potraty. Jako složka šamponu při přímém a pravidelném kontaktu s pokožkou hlavy má za následek vysušování pokožky a vlasů, podráždění a ucpávání pórů.

Formaldehyd

Jinak nazývaný i methanol, další ze skupiny konzervantů. Je to dezinfekční prostředek, germicidní a fungicid. Používá se v šamponech, mýdlech, deodorantech, lacích na nehty, barvách na vlasy, pěnách na holení. Tato látka je v EU zakázána.

Formaldehyd je toxický pro pokožku a také pro imunitní systém a krvetvorbu. Má karcinogenní účinky, může poškodit DNA, vyvolat astma; poškozovat smyslové orgány, mozek a nervový systém, je toxický pro vývoj člověka.

Donory formaldehydu

Jsou to sloučeniny a konzervanty uvolňující formaldehyd. Karcinogenní účinky. Toxické pro imunitní systém, pokožku, kardiovaskulární systém.

Kamenouhelný deht (Coal Tar)

Je to chemický derivát, který bývá obsažen v šampónonoch proti lupům a vším; a v kosmetických přípravcích proti vysušené a podrážděné pokožce. Také se používá v barvách na vlasy jako barvivo a přidává se také do pěny do koupele. Je to poměrně známý karcinogen, který je v EU zakázán. Na obalech jej můžete rozpoznat také jako FD & C a D & C v kombinaci s barvami nebo číslem.

Poučení pro vás

Tak co? Zkontrolovali jste si i vy svůj šampon? Našli jste na obalu některou z uvedených ingrediencí? Je dobré si pamatovat, že ani šampony z lékáren nemusí splňovat všechna potřebná kritéria. Často jsou plné SLS, parabenů, či propylenglykolu. Zkrátka kvalitní šampon proti vypadávání vlasů by neměl obsahovat žádnou z těchto látek. Jediná rada, kterou pro vás máme, je nedůvěřovat slepě značkám či reklamě a pozorně si číst složení na obalu výrobku. Najít šampon bez těchto ingrediencí však není nemožné, třeba jen trochu trpělivosti a úspěch je zaručen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *