Jak léčit vypadávání vlasů

Vlasy odhalí zdravotní stav člověka jako zrcadlo. Padání vlasů sužuje stále víc a víc lidí. Padání vlasového porostu postihuje všechny věkové kategorie bez rozdílu věku. Přirozeně, sedmdesátiletá stařenka není překvapena, že pomalu a jistě přichází o své vlasy. S vypadáváním vlasů má problém přibližně 60% mužů a 30% žen, ale tato čísla se stále zvedají. Jako nejčastější příčina se uvádí genetické predispozice, stres, sluneční záření, nemoci a další. Jak tedy postupovat v případě, že je nutná léčba padání vlasů?

Léčba padání vlasů

U vypadávání vlasů je velice důležité správně stanovit diagnózu. Lidi sužuje ohraničené, ostrůvkové vypadávaní vlasů, při různých onemocnění vzniká okrouhlá lysá ložiska, děti si občas sami vytrhávají vlasy – tzv. trichotillomania. Při difusním a ložiskovém vypadávaní vlasů je důležitá včasná léčba. Dermatolog doporučí vhodnou terapii a mnohdy spolupracuje i s gynekologem, endokrinologem, psychiatrem a dalšími odborníky. K léčbě se využívá účinná látka minoxidil – zlepšuje růst vlasů a prokrvení v oblasti vlasového folikulu. Tato látka je obsažena v přípravcích Regaine a Neocapil. Postiženým se doporučuje psychoterapie nebo chirurgická autotransplantace vlasů.

Existují tři druhy léčby – celková, lokální a chirurgická. Záleží jen na odborném lékaři, která léčba padání vlasů přichází v úvahu. Dermatolog se zajímá o celkový zdravotní stav pacienta, nikoliv pouze o vypadávání vlasového porostu. Mužům se nejčastěji předepisuje finasterid. Léčba je dlouhá a nákladná, není vhodná pro ženy. Ženám se doporučuje hormonální antikoncepce s obsahem cyproteronacetátu. V 90% u mužů i žen má léčba poměrně uspokojivé výsledky.

Vypadávaní vlasů způsobují i některé druhy léků – antidepresiva, epileptika, steroidy, léky na ředění krve, mediace na snížení hmotnosti a další. Po vysazení léku se zpravidla stav a cyklus růstu vlasů vrátí k normálu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *